trening

Mondioring-3 trening-ze średnim psem

Trening Mondioring– trening z Malinois wykazującym słabe lub średnie predyspozycje do pracy obrończej może być dużym zaskoczeniem. W poniższym wpisie znajdziesz kilka cennych informacji oraz wskazówek na temat pracy z psem słabym lub średnim.

Dzień 1

Pierwszy trening, poza zapoznaniem się z temperamentem psa, będzie również testem predyspozycji do dalszej pracy w kierunku pracy obrończej. Warto rozpocząć zajęcia od pracy z gryzakiem/wałkiem, dzięki czemu sprawdzimy jak sobie pies radzi z instynktem łowieckim. Jak duże jest jego zainteresowanie gryzakiem i czy jest w stanie się z nami przeciągać zdobytym wałkiem. Podczas takiej sesji treningowej jesteśmy też w stanie stwierdzić czy pies jest wystarczająco dynamiczny i czy rokuje szanse na rozwój w tym kierunku.

Dzień drugi

Jeżeli pierwszy trening wypadł dobrze lub bardzo dobrze to na kolejnym treningu można wprowadzić pracę z nogawką lub można kontynuować pracę z gryzakiem w zależności od celu jaki sobie postawiliśmy rozpoczynając pracę z psem. W związku z tym, że dobrą praktyką jest szkolenie gryzienia na dół (nogi) to zazwyczaj w połowie drugiego treningu wprowadzam gryzienie nogawki. W zalezności od predyspozycji psa i szybkości uczenia się, możemy się spodziewać, że podczas kolejnego treningu będzie on w stanie fajnie pracować z nogawką treningową.

Dzień trzeci

Pierwsze wejście na plac treningowy to sprawdzenie ekscytacji, która jest rozwijana od początku treningu pierwszego. Druga część to zmiana nogi. Tak, tak podczas treningu trzeciego zmieniamy nogę, czyli jeżeli wcześniejszy trening był na prawą nogę to ten trening robimy na lewą nogę. Pies musi wykazać się umiejętnością gryzienia 2 nóg. Musi rozumieć, która noga jest bliższa, a która dalsza oraz nauczyć się podejmować decyzję w chwytaniu odpowiedniej nogi.

 

 

Powyższe wskazówki dotyczą treningu owczarka Malinois w wieku 8-10 miesięcy z temperamentem od małego do średniego, który wcześniej nie trenował pracy obrończej. Zupełnie inaczej powinien wyglądać trening dla szczeniąt 8-12 tygodni oraz szczeniąt do 5 miesiąca życia.