Jak przygotować szczenię

Jak przygotować szczenię do Ring-Mondioring-Campagne?

Jak przygotować szczenię do pracy obrończej?


Takie pytanie zapewne zadaje sobie sporo nowych właścicieli psów, które docelowo będą służyły w Policji, Wojsku czy Straży Granicznej ale również właścicieli szczeniąt (malinois), które będą szkolone na zawody w Ring czy Mondioring.

Kwestia odpowiedzialności.


Po pierwsze zawsze ważnym aspektem wyhodowania dobrego psa będą jego geny, ale nie tylko. Duża odpowiedzialność jest po stronie hodowcy. Szczenię (w szczególności Malinois) powinno być przyzwyczajane do hałasu, strzałów, hałasu butelek plastikowych oraz pałki bambusowej, od najwcześniejszych tygodni swojego życia. To hodowca powinien zrobić pierwsze elementy szkolenia w myśl zasady „uczyć i wychowywać bawiąc”.

Kiedy zatem rozpocząć treningi ze szczenięciem?

Odpowiedź jest prosta. Jak najszybciej. Jeżeli szczenię 8 tygodniowe będzie miało odpowiednie szczepienia i dysponujesz miejscem, w którym można bezpiecznie robić pierwsze treningi to nie czekaj, po prostu trenuj. W wieku szczenięcym zdecydowanie łatwiej nauczyć szczenię komendy „puść” niż w wieku 8 miesięcy i więcej.

Jak przygotować szczenię | Jakie elementy można zatem ćwiczyć z małym szczeniakiem?

  • Zabawa ze szmatką
  • Zabawa z gryzakiem
  • Zabawa (początki obrony) z nogawką
  • Odwoływanie podczas gryzienia nogawki
  • Uodpornianie na strzały z pistoletu oraz hałas
  • Uodparnianie na dotknięcia bambusem

Powyższe ćwiczenia należy wykonywać umiejętnie, tak żeby nikt na tym nie ucierpiał.

Poniżej mój archiwalny materiał wideo z treningu szczeniąt Malinois z własnej hodowli. Większość z nich trafiła do służby, inne trenowały IPO.
Dziękuję Marcie, Marcie, Andrzejowi i Mamie za pomoc w treningu. Było to 16 lat temu ale to był fajnie spędzony czas.