Mondioring historia w Polsce

Mondioring historia w Polsce cz2

Mondioring historia w Polsce | Mondioring  w Polsce nie był znany. Podobnie było z Ringiem francuskim czy każdym sportem obrończym innym niż IPO. Tereny zakazane. Dokładnie 18 lat temu, hmm może 17 lat temu, w każdym razie był to okres około 2002 roku, wyszła inicjatywa aby podczas Gdyńskiej Wystawy Psów Rasowych zaprezentować publiczności jak może wyglądać sport obrończy. W zorganizowaniu pokazów pomogła nam Barbara Onak, która  prowadziła hodowlę Berneńczyków z Przemożnej Chętki.

Mondioring w Polsce Historia cd…

Basia w tamtym czasie aktywnie działała w gdyńskim oddziale ZKWP a jej życzliwość i otwartość na zmiany była motorem napędowym dla wielu z nas. W związku z tym, że moja Pin-Up de Vulcain (Pierwszy w Polsce Owczarek Belgijski Malinois wyszkolony do poziomu Echelon1 w Ringu Francuskim) była w dobrej formie to chętnie się zgodziłem na wspaniałą formę promocji jaką była wystawa psów rasowych w Gdyni. Ktoś by pomyślał, czego chcieć więcej? Trudno było przebijać się przez ówczesne stereotypy włodarzy ZKWP a w szczególności sekcji szkolenia psów, więc pokazy były idealnym i jedynym rozwiązaniem na tamten czas aby zaprezentować Ring oraz Mondioring.

Wydaje mi się, że zdjęcie, które tutaj widzicie jest jednym z nielicznych dowodów na to, że promocja tego sportu w Polsce zaczęła się bardzo dawno temu. W wolnej chwili postaram się poszukać archiwalnych materiałów wideo z treningów oraz pokazów (z całą pewnością je posiadam ale nie wiem czy po tylu latach uda się zamienić materiał z  kaset 8mm na wersję cyfrową. Zobaczymy.

Mondioring Historia Cz1